Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Wokół porodu drogą cesarskiego cięcia narosło wiele mitów. Jednym z nich jest, że cesarka to droga na skróty, o wiele łatwiejsza niż poród naturalny. Do tej opinii postanowił się odnieść znany w sieci ginekolog-położnik, który ma w swoim dorobku tysiące cięć cesarskim i porodów naturalnych. Co powiedział?
Niektórzy twierdzą, że cesarskie cięcie jest bezbolesne, bo przecież odbywa się w znieczuleniu. Ale czy to prawda? Czy poród zabiegowy boli? A rekonwalescencja po nim? Wyjaśniamy, czy cesarska boli i które jej momenty są najbardziej bolesne dla młodej mamy.
Cesarskie ciecie uważane jest czasem za gorszy sposób narodzin. To oczywiście nieprawda – pisaliśmy o tym setki razy. Ale ponieważ to nadal gorący temat, spróbujemy podejść do niego z innej strony i przedstawić wam kilka sposobów, które sprawią, że cesarskie cięcie będzie fantastycznym przeżyciem. Zastosuj je, a zmienisz cesarkę w cudowne doświadczenie.
Cesarskie cięcie wygląda zupełnie inaczej niż poród drogami natury. Przede wszystkim jest zabiegiem, co wiąże się z wieloma procedurami medycznymi czy choćby koniecznością przewiezienia na salę operacyjną. Jak naprawdę wygląda cesarskie cięcie? Zobacz niesamowite zdjęcia, które pokazują dokładny przebieg cesarki!
W Polsce odsetek cesarskich cięć jest wysoki, to prawie połowa wszystkich porodów. Są województwa, w których liczby przewyższają średnią krajową. Gdzie wykonuje się najwięcej cesarek? Sprawdź dane.
Słyszałaś o zasadzie 3xC, którą warto stosować podczas porodu naturalnego? Położna przekonuje, dlaczego jest ważna, ale internautki twierdzą, że tam gdzie rodziły, nikt jej nie przestrzegał. Dowiedz się o co w niej chodzi.
Tutaj wciąż kobiety rodzą w bólu, bo znieczuleń zewnątrzoponowych praktycznie się nie wykonuje. Z czego wynikają zadziwiające statystyki?
Poród odbył się wprawdzie sporo przed czasem, jednak pracę dyplomową studentka obroniła w terminie. Dokładnie 8 godzin po porodzie została architektką krajobrazu.
Obrzęk nóg w 3. trymestrze ciąży to dolegliwość, z którą zmaga się wiele ciężarnych. U niektórych kobiet problem nie tylko nie mija po porodzie, ale może się nasilać. Dlaczego tak się dzieje?
Moment narodzin dziecka, to jedna z najbardziej niezwykłych chwil w życiu. Jest osobista i stanowi swego rodzaju przejście do nowego świata, w nieco zmienionej, większej rodzinie. Czy starsze dzieci powinny jednak być świadkami tych wydarzeń? Ta mama rodziła w towarzystwie swojej 7-letniej córki. „Interesuje się tematami medycznymi” - argumentuje kobieta na swoim TikToku.
Obecność przy porodzie własnego dziecka to dla wielu ojców oczywistość. Inni z kolei się tego obawiają - wszyscy znamy opowieści o tym, jak zobaczenie porodu partnerki zabija namiętność. Jak jest w rzeczywistości? Zdjęcia pokazujące poród od "drugiej" strony mogą zaskoczyć niejedną wieloródkę.
Jak przebiegają skurcze przed porodem? Jak liczyć skurcze porodowe? Czy zawsze ból przed porodem oznacza zbliżające się rozwiązanie? Przeczytaj, jak przebiegają skurcze porodowe, jak wyglądają i jak liczyć skurcze porodowe?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.