Dziecko

Smaków dzieciństwa się nie zapomina i po latach z wielką nostalgią się do nich wraca. Jedna z kulinarnych instagramerek przypomniała niedawno hitowy przepis na domowe ciasteczka, który królował w PRL-u. Od razu wróciły dobre wspomnienia.
Dmuchanie nosa to coś, co przychodzi nam naturalnie? Cóż, niekoniecznie. Warto pokazać dziecku, jak robić to prawidłowo. Zanim chwycimy za chusteczki, powinnyśmy poszukać... kwiatków. "Nauka to proces, który wymaga cierpliwości i zabawy" - wskazuje znana w sieci neurologopeda.
Ta historia wydarzyła się naprawdę w moim domu. Uzmysłowiła mi pewne niepozorne zagrożenie, o którym rodzice w ogóle nie myślą. Od tego momentu mam prawdziwą fobię na punkcie torebek foliowych. Właśnie o nich będzie mowa.
Mama i teściowa często powtarzają: "otwórz drzwiczki pralki po praniu, bo zrobi się pleśń i ubrania będą brzydko pachnieć". Znana na Instagramie ratowniczka medyczna radzi wręcz przeciwnie! Otwarta pralka to jej zdaniem prosta droga do tragedii. Kogo słuchać?
„Moi rodzice się ze mną nie bawili, mieli swoje, dorosłe sprawy” – tak swoje dzieciństwo wspomina wielu współczesnych rodziców. Czy to prawda, że relacje rodzice - dzieci dziś wyglądają zupełnie inaczej? O wyzwaniach rozmawiamy z doradczynią rodzinną dr Martą Majorczyk.
Infekcji nie brakuje i wiosną - dzieci chorują, a my robimy wszystko, aby szybko wróciły do pełni sił. Rodzice również chcą przetrwać, wiemy, że gdy my zachorujemy, nie będzie wesoło. Jak sobie radzić? Aktywny w sieci pediatra wymienia zasady, które warto stosować.
Psycholożka dziecięca Joanna Madej przekonuje: "dzieci potrzebują autorytetu i jasnych granic". Rodzic kumpel to wprawdzie ktoś, na kim można polegać, ale relacja równorzędna sprawia, że nie jest dla dziecka autorytetem.
Zbierasz myśli, aby dokończyć ważnego maila, zaczęłaś ubijać mięso na kotlety, siadłaś, sięgając po wyczekiwany łyk kawy... I słyszysz to charakterystyczne "ma-mooo". Znasz to? Na pewno, każda z nas tego doświadczyła. Specjalistka podpowiada, jak zareagować, aby znów nie odpowiedzieć "zaraz".
Przychodzą do was goście z dziećmi, a mały człowiek odmawia wspólnej zabawy? Nie chce też podzielić się swoimi rzeczami, samo spojrzenie w ich kierunku staje się problemem? Zamiast szukać rozwiązań na szybko, przygotuj się do spotkania wcześniej. Łatwiej będzie i dziecku, i tobie.
10 minut to często czas, który wiecznie zabsorbowanej mamie wystarczy, by złapać odrobinę oddechu, czy wypić przysłowiową „ciepłą kawę”. Dzięki temu prostemu przepisowi na masę plastyczną będziesz w stanie to osiągnąć. Do jej wykonania potrzebna będzie jedynie skrobia i coś mokrego.
Na ciele dziecka pojawił się ślad, którego wcześniej nie było? Zastanawiasz się, czy to zwiastun czegoś groźnego, a może coś, czym nie powinnaś się przejmować? Bąble zawsze lepiej obserwować, a monitoring znacznie ułatwi sposób, który poleca specjalistka.
Według szacunków lekarzy skórę atopową ma co piąte polskie dziecko. Atopia wymaga nie tylko leków, ale też odpowiedniej bezpiecznej pielęgnacji, która rozprawi się nie tylko z suchością skóry, ale także uporczywym świądem towarzyszącym AZS. Po jakie kosmetyki warto przy tym problemie sięgać? Konkretnej odpowiedzi udzielił znany pediatra.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza