Edukacja

W wychowaniu dziecka nie sposób jest nie popełnić żadnych błędów wychowawczych. Aby uchronić się przed większością z nich i nie przyłożyć ręki do późniejszych obciążeń emocjonalnych dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że dziecko przyszło już na świat z pewnymi predyspozycjami osobowościowymi, na postawie których kształtuje się później jego indywidualny charakter. Dziecko to odrębna jednostka, która ma swoje upodobania i poziom temperamentu. W dziecku nie przejrzymy się jak w …

Zagadki matematyczne i logiczne łamigłówki to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Każdy chce sprawdzić swoje możliwości. Ta zagadka na inteligencję wydaje się dość prosta, ale czy rzeczywiście jesteś w stanie podać prawidłowy wynik?
Choć wydaje się prosta, może ci przysporzyć wielu problemów. Jest połączeniem matematyki i logiki. Zagadka „osiem ósemek” zmusza do intelektualnego wysiłku. Sprawdź, czy sobie poradzisz.
Ta zagadka z dziewięcioma zapałkami choć z pozoru nie wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości zajmie ci trochę czasu. Najlepsi rozwiązują ją dosłownie w kilka sekund. Ciekawi jesteście, ile wam zajmie? Włączcie stoper i do dzieła.
To równanie matematyczne na poziomie szkoły podstawowej, jednak wielu dorosłych podaje błędne rozwiązanie. Dlaczego? Lubimy sobie komplikować życie, a przede wszystkim - nie pamiętamy zasad, z którymi uczniowie są na bieżąco.
Na pierwszy rzut oka zadanie z matematyki z czterema piątkami jest proste jak drut - jednak sposób jego rozwiązania sprawia trudność wielu dorosłym. Pomóc za to mogą im... ich dzieci. A wam jak poszło rozwiązanie równania rodem z lekcji matematyki w szkole podstawowej?
Rozwiązywanie równań matematycznych to nie tylko sposób na nudę, ale doskonały trening dla mózgu. Zadania nie muszą być skomplikowane, chociaż - jak to często bywa - to te najprostsze przysparzają najwięcej trudności.
My dorośli mamy tendencję do uznawania siebie samych za mądrzejszych od dzieci. W końcu szkolne lata mamy już dawno za sobą, a to, czego nasze dzieci teraz uczą się w szkole z takim mozołem, my mamy w małym palcu. Ale czy na pewno tak jest? A może tylko wydaje nam się, że "pozjadaliśmy wszystkie rozumy"? To proste zadanie z matematyki sprawdzi, co naprawdę wyniosłeś ze szkoły?
Współczesne podejście do uczenia dzieci matematyki jest zupełnie inne od tego, które pamiętają dzisiejsi rodzice. Dawniej w zeszytach zapisywano nudne działania, dziś matematyka, także ta w szkolnych ćwiczeniach to też zagadki i zadania logiczne. Być może dlatego wszyscy Polacy, niezależnie od wieku, tak bardzo polubili zagadki matematyczne.
Zadanie jest dziecinnie proste. Musisz uzyskać jak najniższą liczbę. Ale uwaga - możesz przesunąć tylko dwie zapałki. Ta pozornie trudna zagadka matematyczna, w rzeczywistości wymaga niemałej spostrzegawczości. Czy to dlatego dzieci radzą sobie z nią lepiej, niż większość dorosłych? Sprawdź, czy ty dasz sobie z nią radę.
Mnogość ocen stawianych przez nauczycieli sprawia, że dzieci przestają uczyć się dla siebie, robią to dla ocen. Powszechna jest klasowa rywalizacja o to, kto dostanie 5 a kto 6, która zaczyna się już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
Zagadki z zapałkami w roli głównej należą do tych, przy których trzeba się nakombinować. Choć ich rozwiązanie bywa zazwyczaj banalne, nie jest łatwo na nie wpaść. W tej zagadce trzeba wykonać tylko jeden ruch, problem w tym, że nie wiadomo jaki.
Dzieci rozwiążą to w kilka chwil. Zagadki słowne nie są im obce, bo pojawiają się wielokrotnie w klasach początkowego nauczania. Dorośli mogą nawet nie znać znaczenia tego słowa. Ten rebus literowy mówi nie tylko o inteligencji. Zdradzi, czy uważaliście na lekcjach polskiego.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Przedszkole jest nieodzownym etapem prawidłowego rozwoju dziecka. Wybierając je należy zwrócić przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz sposób traktowania wychowanków przez nauczycieli przedszkolnych. Dziecko, które pierwszy raz idzie do przedszkola potrzebuje szczególnej troski i uwagi ze strony rodzica. Ważne jest, aby pozwolić dziecku na większą samodzielność – musi rozumieć konsekwencje swoich czynów i samemu pojąć na czym polegają relacje z rówieśnikami. Nie uchroni się dziecka przed pierwszymi konfliktami z innymi dziećmi oraz popełnianiem niektórych błędów. Kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, choć sprzyja rozwojowi społecznemu, może też być przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem. Odpowiada za to zdolność do naśladowania innych przez dziecko, które – tak samo jak powiela schematy zachowań rodziców – może również czerpać negatywne wzorce postaw rówieśników (agresja, brzydkie słowa).