Psychologia

Nie wystarczy być dorosłym, by być dojrzałym rodzicem. Można być bardzo uważnym, skupionym na dziecku rodzicem, a jednak nie podchodzić do tej roli z rozsądkiem. Chodzi nie tylko, by działać na rzecz dziecka, ale też, by patrzeć na samego siebie sprawiedliwie. Czy twoja zmiana już się dokonała?
Komunikaty kierowane do dzieci i sposób, w jaki je mówimy, wydają się nam zupełnie naturalne, tymczasem jeśli wypowiemy je do dzieci, zabrzmią prześmiesznie. Ci rodzice odegrali scenki, które rozbawiły internautów do łez.
Choć „syndrom najstarszej córki” nie jest oficjalnym terminem używanym w psychologii, licencjonowana terapeutka małżeńska i rodzinna Kati Morton w hitowym filmiku na Tik Toku, podkreśla, że w zachowaniu najstarszych córek można wyodrębnić pewne wspólne mianowniki. Wskazuje aż osiem z nich, a internautki w komentarzach potwierdzają swoim przykładem ich prawdziwość.
Gdy rodzi się dziecko, młodzi rodzice zamiast słów otuchy i akceptacji słyszą od otoczenia demotywujące komentarze. „Nie będziesz miała czasu umyć się”, „Dopiero się zacznie” – pada niejednokrotnie. Psychoterapeutka odradza takie podejście, polecając, by w tym trudnym czasie młodych rodziców otoczyć wsparciem.
Wiele kobiet po porodzie skupia się na tym, by szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Warto wiedzieć, że ciąża i poród zmieniają nie tylko ciało kobiety, w jej organizmie i psychice zachodzi szereg zmian.
"Nie noś, bo się przyzwyczai" i "Śpij, kiedy dziecko śpi" to jedne z "hitowych" rad, który słyszą współczesne matki. O tym, jak bardzo są krzywdzące, przestarzałe, a przy tym bezużyteczne krążą już legendy. Okazuje się jednak, że uprzejme porady mogą być jeszcze bardziej absurdalne. Oto i one. Dodacie coś do listy?
Macierzyństwo to nie są same pozytywne chwile. Bardzo dobrze, gdy otwarcie mówimy o swoim smutku i problemach, bo dzięki temu, inne mamy przeżywające podobne sytuacje nie czują się samotne. Ten okres w macierzyństwie bywa przygnębiający, choć czasem wstydzimy się o tym mówić wprost. "Nie byłam gotowa na ten smutek" - mówi jedna z tiktokowych mam, którą internautki wsparły w setkach komentarzy.
Dlaczego jedni ludzie na tym samym obrazku widzą jedno, a drudzy co innego? W tym właśnie tkwi tajemnica pracy naszego mózgu. Nie tylko oko decyduje, o tym, co i jak postrzegamy. Duże znaczenie mają także w tym wszystkim nasze życiowe doświadczenia i uwarunkowania społeczne. Przed tobą test. Powiedz, co widzisz na obrazku, a my powiemy ci coś ważnego o tobie.
Liczba rozwodów w Polsce rośnie. Według najnowszych danych, w 2023 roku do sądów wpłynęło blisko 81 tys. pozwów rozwodowych. To wzrost "tylko" o 3 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Dla ekspertów to, mimo wszystko, obiecujące dane, zwłaszcza po lawinowych rozwodach, które nastąpiły po pandemii. Jak się okazuje, dziś powodami rozstań nie są izolacja, ani nawet nie inflacja. Adwokatka z Instagrama mówi o... braku obiadów i nieporządku w domach.
Młode mamy doświadczają przeróżnych emocji, często skrajnych. Nic dziwnego więc, że często zwykły samotny spacer z domu do sklepu traktują jak wielkie wyjście. Zobacz, czy też tak robiłaś, kiedy dzieckiem zajmował się akurat ktoś inny.
Porównanie bezmyślnego scrollowania do paczki chipsów stało się wiralem, a "teoria Dorito" - idealnym wyjaśnieniem mechanizmów, które sprawiają, że podejmujemy niekoniecznie dobre decyzje. Nawet jeśli nie jesteś osobą, która zajada się chipsami, zapewne w twoim życiu jest wiele innych "pustych kalorii".
Empatia to cenna umiejętność, którą warto rozwijać. Przydaje się również w rodzicielstwie, chociaż nie zawsze przychodzi łatwo. Podsuwamy kilka wskazówek, które warto wykorzystać, jeśli chcesz być empatycznym rodzicem. A na pewno chcesz!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza