Wychowanie

„Moi rodzice się ze mną nie bawili, mieli swoje, dorosłe sprawy” – tak swoje dzieciństwo wspomina wielu współczesnych rodziców. Czy to prawda, że relacje rodzice - dzieci dziś wyglądają zupełnie inaczej? O wyzwaniach rozmawiamy z doradczynią rodzinną dr Martą Majorczyk.
Psycholożka dziecięca Joanna Madej przekonuje: "dzieci potrzebują autorytetu i jasnych granic". Rodzic kumpel to wprawdzie ktoś, na kim można polegać, ale relacja równorzędna sprawia, że nie jest dla dziecka autorytetem.
Zbierasz myśli, aby dokończyć ważnego maila, zaczęłaś ubijać mięso na kotlety, siadłaś, sięgając po wyczekiwany łyk kawy... I słyszysz to charakterystyczne "ma-mooo". Znasz to? Na pewno, każda z nas tego doświadczyła. Specjalistka podpowiada, jak zareagować, aby znów nie odpowiedzieć "zaraz".
Przychodzą do was goście z dziećmi, a mały człowiek odmawia wspólnej zabawy? Nie chce też podzielić się swoimi rzeczami, samo spojrzenie w ich kierunku staje się problemem? Zamiast szukać rozwiązań na szybko, przygotuj się do spotkania wcześniej. Łatwiej będzie i dziecku, i tobie.
Pamiętasz dzieciństwo? W moich wspomnieniach jest pełno śmiechu, podrapanych kolan i pączków z błota. Nie są to jakieś wielkie rzeczy, ale wciąż do nich wracam. Dzieciństwo to czas spędzony na podwórku, to tam wszyscy chcieliśmy spędzać czas. A dziś? Doskonale obrazuje to pewna scenka.
Znana na Instagramie pediatrka zachęca wszystkich rodziców do tego, aby inaczej spojrzeli na zabawki swoich dzieci. Jej zdaniem współczesne maluchy mają zbyt dużo zabawek, przez co nie potrafią się nimi bawić. Radzi, by raz w tygodniu zrobić pewny sprytny manewr.
Gdy rodzic złapie swoje dziecko na kłamstwie, automatycznie zapala mu się czerwona lampka. Co poszło nie tak? Czy moje dziecko nie staje się małym manipulantem? W swoich głowach mnożymy czarne scenariusze. Tymczasem, jak się okazuje, to naturalny etap rozwoju, który minie, jeśli dobrze to rozegramy.
Dla naszych dzieci chcemy jak najlepiej, jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby były szczęśliwe i niczego im nie brakowało. Są cechy, które powinnyśmy wzmacniać, jeśli zależy nam na tym, aby dziecko osiągnęło w życiu sukces. Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Nie wszystkie dzieci chętnie czytają. Jak je do tego zachęcić? Sposobów jest mnóstwo, najlepiej skorzystać z tych, które najbardziej do nas przemawiają. Może spodobają ci się zaproponowane przez nas metody? Sprawdzone - działają. Kto wie, może sprawią, że i twoje dziecko coraz częściej będzie sięgało po książki?
"Zostawisz mi zapaloną lampkę?". "Zostaniesz ze mną aż zasnę?". Większość rodziców zna dobrze dziecięce lęki przed ciemnością. Zapewnienie dziecku komfortowego snu to spore wyzwanie, ale jak się okazuje, większość dorosłych również wcale nie czuje się komfortowo w mroku...
Wydaje nam się, że skoro klapsy stały się społecznie nieakceptowalne i głośno nazywane przemocą, wystarczy ich nie stosować, aby być rodzicem na medal. Tymczasem eksperci twierdzą, że klapsy w wielu domach zostały zastąpione czymś innym.
Wyzwania, jakie stawia przed nami rodzicielstwo niełatwe wyzwania. Według najnowszego badania, aż dwie trzecie rodziców czuje się osamotnionych i odizolowanych przez wymagania, jakie stawia przed nimi rodzicielstwo. Skąd się to bierze?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza